Pomożecie kopnąć? 🙂

7 gwiazdozbiorów Heweliusza, których używamy do dzisiaj

Ludzie od zarania dziejów zadzierali głowy do góry i spoglądali w gwiazdy, które budziły w nich zarówno fascynację, jak i strach. Od zawsze też istniały skłonności, aby grupom gwiazd tworzącym rozpoznawalne kształty i wzory nadawać nazwy – już na terenach starożytnej Mezopotamii znaleziono gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym, na których Babilończycy skatalogowali znane sobie konstelacje. Część z nich jest uznawana do dzisiaj, chociaż pod innymi nazwami – i tak np. Gwiazdozbiór Byka był Wołem Niebios, a Gwiazdozbiór Strzelca był nazwany imieniem boga Pabilsaĝa. Wielkim przełomem była działalność Ptolemeusza, który napisał Almagest, czyli podsumowanie całej wiedzy astronomicznej ówczesnych ludzi – ponad połowa gwiazdozbiorów uznanych w 1922 została opisana przez tego wielkiego greckiego uczonego.

Heweliusz zdawał sobie sprawę z wielkiego wpływu na astronomię osiągnięć starożytnych – na frontyspisie swojego dzieła Machinae coelestis… umieścił, oprócz Kopernika i Tychona Brahe, podobizny Ptolemeusza i Hipparcha. Podobnie jak dla swoich poprzedników, dla Heweliusza niezbędną częścią astronomicznej praktyki było wpatrywanie się w nocne niebo.

Żeby ułatwić sobie to zadanie, Heweliusz w 1641 r. zbudował obserwatorium na dachu swoich trzech połączonych barokowych kamienic, stojących przy ulicy Korzennej na Starym Mieście. Swojej konstrukcji nadał miano Stellaeburg, czyli Gwiezdny Zamek.

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #qualitycontent #historia #gdansk #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #tworczoscwlasna #trojmiasto #kosmos #astronomia