“Facts don’t care about your feelings”

To krótkie zdanie niesie ze sobą bardzo ważny przekaz. Przekaz, który wydaje się coraz bardziej potrzebny w dzisiejszym świecie. Nie można się obrażać na świat i na to, jacy jesteśmy.

Szczególne pole do popisu mają tutaj psychologia i socjologia, gdyż to one dostarczają nam bardzo “niewygodnych” faktów. Jak myślicie: kogo poruszą następujące zdania?

Między kobietami i mężczyznami występują różnice w budowie mózgu, skąd biorą się zauważalne różnice w myśleniu, zachowaniu i podejmowaniu decyzji.
Najlepszą pod kątem wychowania dzieci i najtrwalszą formą rodziny jest rodzina złożona z matki, ojca i dzieci – czyli założona przez dwoje rodziców będących kobietą i mężczyzną.
Gatunek ludzki jest w pewnym, lecz nie decydującym stopniu monogamiczny.
Męskie IQ posiada większe odchylenie standardowe od żeńskiego – czyli jest więcej mężczyzn z wysokim lub niskim IQ niż kobiet z wysokim lub niskim IQ.
Występują i są zauważalne różnice między ludzkimi “rasami” w budowie anatomicznej oraz budowie mózgu, a przez to w IQ, skłonności do przestępstw, sposobie myślenia itd.
Kobiety są bardziej ugodowe od mężczyzn.
Transseksualizm jest zaburzeniem.

Oczywiście, nie ma czegoś takiego jak wiedza pewna i może się ona za jakiś czas zmienić – podobnie jak nasz gatunek, który również ulega postępującym zmianom. Pragnę jednak zauważyć, że zamiast być zbyt wrażliwymi, należy weryfikować nie tylko dostarczone nam fakty (lub przypuszczalnie fakty), ale również swoje własne przekonania.

[Marek Shapiro]
________________________
Nasz tag: #odmienbyc
Nasz fp na fb

#psychologia #przemyslenia #nauka