Odwołano prof. Marię Sąsiadek, nowym krajowym konsultantem do spraw genetyki klinicznej został prof. Andrzej Kochański, ekspert episkopatu do spraw bioetycznych, członek Ordo Iuris, który wsławił się wypowiedziami straszącymi rodziców decydujących się na in vitro upośledzeniem umysłowym ich dzieci.
– Prof. Kochański w 2013 r. jeździł po Polsce z wykładami straszącymi, że zapłodnienie in vitro grozi autyzmem i upośledzeniami. Gdy „Rzeczpospolita” zapytała o to profesora, odpowiedział, że nie straszy, tylko ostrzega, bo z punktu widzenia genetyki zapłodnienie pozaustrojowe może stanowić zagrożenie dla człowieka. Kochański twierdził przy tym, że posługuje się wyłącznie faktami naukowymi – te jednak zakwestionowano na jednym ze zjazdów środowiska genetyków w Toruniu – poinformowała „Polityka”.

„Polityka” spytała, czy zarząd Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka został o tej zmianie poinformowany i czy konsultował przedstawioną kandydaturę.

– Niestety, nikt nie konsultował z nami kwestii zmiany konsultanta, co było dotychczas dobrym obyczajem w relacjach naszego Towarzystwa z Ministerstwem Zdrowia – odpowiedziała prof. Olga Haus, prezes zarządu PTGC, w rozmowie z „Polityką”.

#polityka #bekazkatoli #neuropa #polska #katolian #katolicyzm #nauka #medycyna