Mirki, macie już dosyć krótkich wieczorów? Jeśli tak to mam dla was dobrą wiadomość. Jutro jest dzień szczególny, bowiem nastąpi najwcześniejszy zachód Słońca w tym roku.

Tak, tak – dziś Słońce zaszło we Wrocławiu o 15:44:51, jutro zajdzie o 15:44:48, a kolejnego dnia o 15:44:49 – całą sekundę później. Dzień od „strony wieczornej” zacznie się wreszcie wydłużać!
Jednak od „strony porannej” dzień nadal się skraca (o około minutę dziennie) i ten trend odwróci się dopiero 1 stycznia, kiedy Słońce we Wrocławiu wstanie o 7:55:22 – całe 4 sekundy wcześniej niż w Sylwestra. Jednak od 22 grudnia dnia będzie już szybciej przybywać wieczorem niż ubywa rano.

Ale dlaczego tak się dzieje, to znaczy, dlaczego w dniu przesilenia zimowego nie występuje ani najwcześniejszy zachód Słońca, ani najpóźniejszy wschód Słońca?

Cytując:
Przyczyną tego jest zmienna prędkość kątowa Ziemi w jej ruchu wokół Słońca i stałość prędkości wirowania planety.

Stały okres obrotu wokół osi powoduje, że czas pomiędzy kolejnymi górowaniami tej samej, odległej gwiazdy jest stały (wynosi 23 godziny 56 minut 4 sekundy i jest nazywany dobą gwiazdową).
Natomiast zmiany prędkości w ruchu po orbicie powodują, że czas mijający między kolejnymi górowaniami Słońca zmienia się. Pod koniec roku odległość Ziemia-Słońce jest mniejsza niż średnia jej wartość. To powoduje, że prędkość orbitalna oraz prędkość kątowa jest większa niż średnia policzona z całej orbity. Każdego dnia Ziemia pokonuje większą niż średnia część swojej orbity, Słońce przesuwa się na tle odległych gwiazd o większy kąt i czas między kolejnymi południami wydłuża się. Obecnie wynosi on 24 godziny i 30 sekund. Przesuwające się południe “pociąga” za sobą cały dzień, powodując opisywane różnice między świtem i zmierzchem.

Odwrotne zjawisko występuje latem, tzn. najpóźniejszy zachód Słońca jest przed przesileniem, a najwcześniejszy wschód – po nim.
Oba zjawiska można zobaczyć, analizując wykres z godzinami wschodów i zachodów Słońca w ciągu roku (poniżej) – widać, że krzywe wschodów i zachodów nie są odbiciami lustrzanymi.

#ciekawostki #astronomia #gruparatowaniapoziomu #nauka

pokaż spoiler Tymczasem #zimowypierdalaj #wiosnonapierdalaj